A rendőrterror megítélése a bírói gyakorlatban itthon és Németországban – rövid áttekintés

I. Fővárosi Ítélőtábla: Gergényi 400 ezer forint büntetést kap

Jogerősen 400 ezer forintos pénzbüntetésre ítélte Gergényi Péter volt budapesti rendőrfőkapitányt 2017. február 13-án a Fővárosi Ítélőtábla a 2006. őszi eseményekkel összefüggésben elkövetett katonai bűncselekmények vádjával magas rangú rendőrtisztek ellen indult büntetőperben.

Az ügyészség a 2006. szeptember 18-án este a tévészékháznál, szeptember 19–21-én és október 23-án Budapest utcáin történtek miatt elöljárói intézkedés, illetve utólagos felelősségre vonás elmulasztásával vádolt meg három rendőr tábornokot, Bene László akkori országos főkapitányt, Gergényi Péter akkori budapesti főkapitányt és Dobozi Józsefet, a Rendészeti Biztonsági Szolgálat (Rebisz) akkori vezetőjét, továbbá tucatnyi másik rendőrtisztet. Az ügyészség felfüggesztett szabadságvesztés vagy enyhébb szankció kiszabását indítványozta.

A tévészékház ostrománál mintegy kétszáz rendőr megsérült, a televízió és a rendőrség eszközeiben összesen százmilliós nagyságrendű kár keletkezett. Az összecsapások a következő napokban is folytatódtak, majd október 23-án az akkor ellenzéki Fidesz Astoriánál tartott nagygyűlése után ismét súlyos atrocitások történtek a rendőrség és a tiltakozók között.

A vád főként mulasztásos bűncselekményeket ró a rendőri vezetők terhére. Részben azért, mert a rendőröknek kezdetben hiányos volt a védőfelszerelésük, a tévészékházhoz kinevezett helyszínparancsnok nem tudta koordinálni a rábízott rendőröket és megvédeni az épületet, a budapesti főkapitány pedig mindezt észlelve sem tett érdemi lépéseket a helyzet megoldására. Másfelől az ügyészség azért is vádol egyes rendőri vezetőket, mert a székházostromot követő napokban a csapaterős rendőri intézkedések során az alegységparancsnokok nem tettek azért, hogy megelőzzék, félbeszakítsák, illetve utólag kivizsgálják az alárendeltjeik által elkövetett túlkapásokat.

A vádlottak az eljárás során zömmel tagadták bűnösségüket és védőikkel együtt felmentést kértek.

Az elsőfokú büntetőper két évig tartott. A Fővárosi Törvényszék 2015 októberében kihirdetett, nem jogerős ítéletében Gergényi Pétert elöljárói intézkedés elmulasztása, míg a per negyedrendű vádlottját, aki a tévészékház ostromakor a rendőri erők helyszínparancsnoka volt, parancs iránti engedetlenség miatt bűnösnek mondta ki és a legenyhébb szankcióban, megrovásban részesítette. A többi vádlottat felmentette a vádak alól az elsőfokú bíróság.

Az ügy fellebbezések folytán került másodfokon a Fővárosi Ítélőtáblára. Itt az ügyész perbeszédében Bene László, illetve Dobozi József esetében új eljárást indítványozott, a többi vádlott esetében pedig jobbára a bűnösség kimondását és felfüggesztett börtön-, illetve pénzbüntetés kiszabását javasolta

II. Vízágyús-szemkilövetéses „fekete csütörtök” Stuttgartban: 15.600 euró büntetést szabott ki a járásbíróság Siegfried Stumpf rendőrkapitányra, aki a büntetést elfogadta

2010. szeptember 30-án, csütörtökön több száz ember megsérült Stuttgartban, amikor a rendőrség gumibotokkal, vízágyúkkal és paprikaspray-vel támadt a főpályaudvar átépítése ellen tiltakozó tömegre (a Deutsche Bahn Stuttgart 21 projektje keretében le akarták bontani a régi főpályaudvart, és a város – a vasúttal és a tartományi kormánnyal egyetértésben – új, a föld felszíne alá helyezett pályaudvart akart építeni a lakossági tiltakozások ellenére). A nagyszabású tüntetésen legalább 360-370 ember megsérült, a helyszínen 114 embert láttak el ambulánsan és 16 embert azonnal kórházba szállítottak. Négy ember szeme súlyosan megsérült, Dietrich Wagner mérnök szinte teljesen magvakult.

Az esetből politikai botrány lett és parlamenti vizsgálóbizottságok álltak fel. Összesen 380 büntetőfeljelentést tettek rendőrök ellen, ebből 19 vezetett nyomozási eljáráshoz, de 85 demonstráló ellen is eljárás indult. Összesen 28 eljárás vezetett bírósági tárgyaláshoz (rendőrök, illetve demonstrálók ellen). Több rendőrt is elítéltek, egyet például azért, mert minden ok nélkül egy földön ülő asszony arcába paprikasprayt fújt, amit kollégái a göppingeni készenléti rendőrség részéről jelentettek. Egy másik rendőrt 18 hónap felfüggesztett szabadságvesztésre ítéltek gumibot aránytalan mértékű használata miatt.

Az illetékes rendőrkapitányra, a jelenleg 66 éves Siegfried Stumpfra 2015 márciusában 15.600 euró (közel ötmillió forint) büntetést szabott ki a stuttgarti járásbíróság hivatalból elkövetett gondatlan testi sértés miatt. (Ez a Büntetőtörvénykönyv „hivatalból elkövetett testi sértésről” szóló 340. §-ában szerepel; aki szolgálatának teljesítése közben vagy szolgálatával összefüggésben testi sértést elkövet, illetve annak elkövetését hagyja.) Stumpf a büntetést elfogadta, mivel nem kívánt továbbra is a média középpontjában maradni. Stumpf egyébként – Gergényi Péterhez hasonlóan – jó fél évvel „élte túl” a brutális rendőrattakot, és 2011 áprilisában, hivatalosan egészségügyi okok miatt vonult vissza. Kritikusai szerint azonban egyértelműen a 2010. szeptemberi eseményekkel hozható összefüggésbe, hogy Stumpf öt év után leköszönt a stuttgarti rendőrkapitányi posztról.

 

Szerző
Ifjlomnicizoltan

Szólj hozzá!

Kövessen minket a hírportálunkon és A közösségi médiában!