A megosztottságon való felülkerekedést sürgette az államfő a függetlenség centenáriumán
Magyar Idők
https://magyaridok.hu/kulfold/a-lengyel-szuverenitast-unnepeltek-3659771/
A politikai megosztottságon való felülkerekedésre szólította fel honfitársait Andrzej Duda lengyel elnök vasárnap a függetlenség visszaszerzésének centenáriuma alkalmából Varsóban rendezett központi ünnepségen.
A lengyel politikai vezetők részvételével délben elkezdődött ceremóniát Varsó egyik főterén, a független Lengyelország megteremtőjéről, Józef Pilsudski marsallról elnevezett téren rendezték meg – jelentette az MTI.
Andrzej Duda beszédében kiemelte: száz évvel ezelőtt a lengyel vezetők és a társadalom képes volt közös fellépésre a független állam érdekében. – Különböző nézeteik voltak, de a közös eszmére összpontosítottak – húzta alá. Az államfő a jelenlegi politikai megosztottság áthidalására, szuverén és biztonságos ország építésére szólított fel, egy olyan országéra, amelyben „a becsület győz, nem pedig a cinizmus és a faragatlanság”.
Az államfő bejelentette, hogy újjáépítik a XVII. században megépített, a németek által az 1944-es varsói felkelés leverése után felrobbantott pompás Szász-palotát az eredeti helyén, a mai Pilsudski téren. Az épület, amelyet a lengyel szenátus székhelyének szánnak, az erősödő Lengyelország jelképe lesz – fogalmazott Duda. A Pilsudski téren leplezték le szombat este Lech Kaczynski volt lengyel elnök emlékművét. A lengyel kormánypárt elnöke, Jaroslaw Kaczynski a ceremónián elmondta: a 2010-es szmolenszki katasztrófában elhunyt ikertestvére a szuverén és igazságos Lengyelország megteremtésére törekedett. Jaroslaw Kaczynski beszédében kiemelte: testvére tevékenysége döntően hozzájárult ahhoz, hogy „ellenszegülni lehetett annak, amit posztkommunizmusnak hívunk, amely az előzőnél jobb, de még mindig óriási hibákkal terhelt rendszer volt”.
Vaárnap délután a kormánypárt politikusai, köztük Mateusz Morawiecki kormányfő és Andrzej Duda az állami szervezésű, a nemzeti körökkel közös függetlenség napi meneten vettek részt. A fő ellenzéki erő, a Polgári Platform vezető politikusai, valamint Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke és Jerzy Buzek, az Európai Parlament volt elnöke külön megemlékezést tartott. A függetlenség napja a legnagyobb lengyel nemzeti ünnep. Annak emlékére tartják, hogy Lengyelország az első világháború végén, 1918 novemberében, 123 év felosztottság után visszaszerezte önálló államiságát. A független Lengyelország létrejöttét november 11-től számítják, amikor németországi fogságból Varsóba érkezett a haza megmentőjének tartott Józef Pilsudski.
Vasárnap megteltek Krakkó utcái is, az ünneplő lengyelek lelkesedéssel fogadták azt a közel háromszáz magyart, akik a Civil Összefogás Fórum szervezésében utaztak Krakkóba, hogy a lengyelekkel közösen ünnepeljék meg Lengyelország függetlenségének évfordulóját.
2011-ben a lengyel Gazeta Polska klub vezetése és a CÖF–CÖKA hagyományépítő együttműködést írt alá, amely az 1848-as forradalom és szabadságharc, illetve a lengyel függetlenség közös ünneplését és hőseink közös tiszteletét jelenti.
Csizmadia László, a Civil Összefogás Fórum elnöke a Magyar Időknek elmondta, hogy a CÖF és a Gazeta Polska többéves együttműködése megerősítette a két nemzet között fennálló szeretet közösséget. Arról is beszélt, hogy a hagyománnyá vált főhajtás jubileumi évének a közelgő európai parlamenti választások adnak még nagyobb nyomatékot, hiszen a Civil Együttműködési Tanácsot az unió minden országára szeretnék kiterjeszteni.
„Jelenleg az elszakított magyar területek legnagyobb szervezeteinek ernyői képezik a Civil Együttműködési Tanácsot, Magyarországon belül pedig a legnagyobb civil szervezetek vesznek részt benne, mint a Rákóczi Szövetség és a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége. Célunk, hogy a közelgő európai választásokra kibővítsük a CET-et, mert fontos, hogy a polgárok hangját Brüsszelben meghallja az új vezetés. Mi a nemzetek függetlenségének gondolatából indulunk ki, a szubszidiaritás elvét hangsúlyozzuk” – fogalmazott a CÖF elnöke.