A HAZÁM
Az utolsó időben mind gyakrabban találkozom főleg a külhoni magyarokkal kapcsolatban a Haza fogalom meghatározással. Pl. egy Kárpátaljai felmérés szerint a kérdésre: Mi is a Hazád/hol van? Egy hál’Istennek nem nagyon sok magyar válasza: – „hát Ukrajna, hisz itt születtem”, egy része: – „Kárpátalja”, nem kevés válasz Büszkén : – „Magyarország”. Érdekes mód, mind többen (vegyes házasságban szülöttei) Magyarnak vallják magukat. Mindig mindenhol MAGYARUL beszélnek – bátran vállalják és kiállnak a magyarságuk mellett, Sajnos nem Így felvidéken. Ott a színmagyarok közt gyarapodik a félő meghunyászkodó, alkalmazkodók száma, akik inkább a megszállók nyelvén beszélnek egymásközt is. (saját tapasztalatom).
Úgy érzem, mintha sikerülne megfogalmazni MINDENKIRE kiterjedőt :
— Tisztázzuk – voltaképpen mi is a mi Hazánk?
– Ez az a térség, mely földjén születtél, ahol felnevelkedtél, ahonnan származnak őseid, ahol élni akarsz, ahol annak az ott lakó nemzethez tartozónak vallod magadat, mely nyelvén beszélsz, mely nemzet himnuszának hallatán megdobban a szíved, könnyezik a szemed…
A Haza ott kezdődik, abban az utcában, abban a házban ahol a világra jöttél, ahova mindig vissza húz a szíved. A Hazaszeretet a lokálpatriotizmuson alapszik.
K.Gy.