A Civil Összefogás Fórum, a Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány és a Szellemi Honvédők közössége rendezésében hétfőn évadindító Civil Akadémia várta a közönséget a Polgárok Házában, Budapesten, ahol Csizmadia László, a CÖF-CÖKA elnökének beszélgetőtársa Fricz Tamás politológus, a CÖF-CÖKA alapító kurátora és ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász, a CÖF-CÖKA szóvivője.
A rendezvény kezdetén Csizmadia László beszélt azokról a tervekről, amelyeket a CÖF-CÖKa az elkövetkező időszakra feladatul tűzött ki maga elé. „Sokkal többet kell tennünk azért, hogy 2026-ban sikeresek legyünk, ehhez pedig talpalnunk kell. El kell mennünk vidékre, fel kell keresnünk a szomszédokat, vitáznunk kell, érvelnünk. Nem feledhetjük, hogy az elmúlt 15 évben óriási eredményeket értünk el, s ezt meg kell őrizni, nem lehet elherdálni. Nem szórhatjuk el a családi ezüstöt” – hangsúlyozta Csizmadia.
Három igazgatóságot hoztunk létre: egy külügyi, egy média és egy szervező igazgatóságot annak érdekében, hogy szélesebb merítésből tudjuk magunkhoz vonzani az embereket – emelte ki Csizmadia László, aki az EUCET-konferenciáról is beszélt.
– Az ötödik alkalommal fogjuk megtartani az EUCET-konferenciát októberben. Harminc országból várjuk a vendégeket, igen neves egyesületek és alapítványok teszik tiszteletüket nálunk. Mi alulról építkezünk, a népfelség alapelvéből indultunk ki és mindig oda is térünk vissza – emelte ki Csizmadia László.
A CÖF-CÖKA elnöke elmondta: Orbán Viktor miniszterelnök nem sok eredményt tud elérni egyedül, kellenek mögé az emberek. Ennek érdekében hirdeti meg a CÖF az újabb EUCET-et.
– A Civil Akadémiákat el akarjuk vinni a külhonba is, ahogyan azt eddig is tettük – említette meg Csizmadia László, aki a média igazgatóságról is részletesen beszámolt.
– Kívánom magunknak, hogy 2026-ban ismét győzzön a Fidesz, kívánom, hogy a vitákat is folytassuk le. Hibát mindenki követ el. Vannak súlyos hibák, még a Fideszen belül is. Ezek egyes emberek hibái, egy többmilliós közösségben ilyesmi megeshet. De a túloldalon mi van? Lopás, csalás… – zárta felvezetőjét Csizmadia László.
Szabó Anett moderátor a Civil Akadémia folytatásában emlékeztetett, hogy a hétvégén zajlott le a Kötcsei Piknik, ahol a miniszterelnök arról is beszélt, hogy a teljes magyar belpolitika megváltozott Magyar Péter megjelenésével.
Fricz Tamás ennek kapcsán leszögezte: ő maga jelen volt a rendezvényen.
„A Kötcsén elhangzó miniszterelnöki értékelések rendszerint nem nyilvánosak, de most a Fidesz nagyobb nyilvánosságot engedett annak, hogy a közvélemény megismerhesse a kormányfő gondolatait. A baloldal is teszi a dolgát, s nem tudjuk, hogyan, de valahogy mindig bejutnak, mindig leírják, hogy Orbán Viktor miről beszélt” – mondta Fricz Tamás, emlékeztetve a centrális erőtér meghirdetésére 15-16 évvel ezelőtt.
– Az elmúlt 14 évben egy dolog volt biztos: nevezetesen, hogy a Fidesz-KDNP a jövőt képviseli, szemben a baloldallal, amely a múltat. Gyurcsány Ferenc még mindig itt van, közöttünk, ami nem egy vidám jelenség, de attól még ő vezeti az ellenzéket, ő az ellenfél. Vagy ellenség. Ahogy tetszik.
Amíg ez volt a helyzet, Gyurcsányt kellett legyőzni a választási győzelem érdekében. Most azonban az a helyzet, hogy ez a múlt, Gyurcsány és pártja 10 százalék alatt van. Az év elején megjelent egy fiatalember, MP, aki a Fideszből jött, a Fidesszel együtt menetelt sokáig, majd elárulta, elhagyta a Fideszt. Most megváltozott a politikai erőtér, már nem a múlttal küzdünk, itt van ez a Tisza Párt, ami 30 százalékot el tudott érni a júniusi választásokon. Ez egy új kihívás, ezt Orbán Viktor egy pillanatig sem tagadta.
Ez a helyzet újfajta politikát követel.
A miniszterelnök pontosan tisztában van ennek jelentőségével, azzal is, hogy ez új harci módszereket és új célkijelöléseket is kell, hogy magával hozzon. Ezért a következő másfél év nagyon kiélezett, komoly küzdelem lesz, ehhez a legkeményebb emberekre van szükség” – szögezte le a politológus.
Szabó Anett azt a kérdést tette fel ifj. Lomnici Zoltánnak, hogy Magyar Péter melyik énje jelenti a legnagyobb veszélyt.
Az alkotmányjogász válaszában előbb Macron francia államfőt idézte fel, aki 8 éve létrehozott egy ugyanolyan mozgalmat, amilyet a Fidesz 2009-ben. Ez a mozgalom segítette őt a köztársasági elnöki székbe. A francia centrális erőtér úgy jött létre, hogy Macron jobbról is, balról is hozott minisztereket a kormányába, emlékeztetett, hozzátéve: François Hollande kormányát utóbb éppen a saját minisztere, Macron „puccsolta meg”.
– Az a mozgalom, amelyet Macron felépített, eleinte ugyanolyan lelkes aktivistákból állt, mint ma a Tisza Párt. Mára Macron kezdeményezése a Francia Nemzetgyűlésben megbukott, Michel Barnier kormányfővé való kinevezése is ezt mutatja. A Fidesz-KDNP rendkívüli sikereit 2020-ig folyamatosan növelni tudta. Mi több, ez a lendület 2022-ig is kitartott. 2026-ban vélhetően Magyar Péter indul a miniszterelnöki posztért az ellenzéki oldalon – összegezte ifj. Lomnici Zoltán,
aki felsorolta Magyar Péter viselt dolgait, botrányait is, hozzátéve: ezzel a karakterrel, ezzel a fajta személyiséggel óhatatlanul előbb-utóbb szembesülnie kell a konzervatív jobboldalnak.
– A gazdasági mutatóknak javulniuk kell. Ez fontos, de ebben mi kevésbé tudunk részt venni. Azt viszont megtehetjük, hogy fogyasszunk, amennyiben erre lehetőségünk van. Ezzel is segíthetjük a kormányt. Vásárolhatunk államkötvényeket is, ezzel is segítjük a kormányt.
Emellett nem szabad a szirénhangokra hallgatni, nem szabad elhinni, hogy megfáradtunk, elfáradtunk. A mi elköteleződésünk nem egy múló hobbi, nem egy hirtelen fellángolás. A létünk része, a személyiségünk része, hogy patrióták vagyunk, nemzeti, polgári szemléletűek.
Ezen felül pedig tisztában kell lenni azzal: nincs olyan egyház, nincs olyan politikai család, amely tökéletes lenne. Ezt el kell fogadnunk. Mi több, nincs olyan család sem, amely tökéletes. Együtt kell élnünk azzal, hogy ugyan elvárásaink, erkölcsi mércéink magasabbak, de a különbség az, hogy mi a hibák, a botrányok után felállunk és tovább megyünk – mondta el ifj. Lomnici Zoltán.
Csizmadia László szerint a világ legnagyobb gondja ma az, hogy a politika eluralta a gazdaságot.
Helmuth Kohl idejében az uniós vezetők folyamatosan a gazdaságról beszéltek, ma viszont semmi másról nem beszélnek, csak az EU-ról magáról.
„Az uniós vezetők nem tudnak a sarkukra állni, mert »fogott emberek« és elfeledkeznek saját népükről. Nem a berendezkedésről kellene beszélni, hanem arról, hogy hogyan élnek a polgárok ebben a közösségben. Orbán Viktor nagyon jól határozta meg az irányt, amikor azt mondta, hogy a gazdaság helyzete az elsődleges. Ahhoz, hogy a kormány a helyén maradjon, arra van szükség, hogy a gazdasági eredményeink kiválóak legyenek. A kormányfő arra is rámutatott, hogy a gazdaságban semlegességre van szükség, nem szabad kizárólagosnak lenni” – emelte ki a CÖF-CÖKA elnöke, majd felvetette a kérdést: „Magyar Péter hogy fogja ezt garantálni Önöknek?”
Szabó Anett moderátorként felvetette, hogy az utóbbi időben több alkalommal szembesülni kellett a ténnyel, hogy Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter és Matolcsy György jegybankelnök között nézeteltérések vannak, s a miniszterelnök is arról beszélt a minap, hogy a jegybankelnök mandátuma hamarosan lejár.
Csizmadia László szerint a jegybankelnök első ciklusában elévülhetetlen érdemeket szerzett, de nem baj, ha egy idő után új konstrukció jön létre, ha egy új, fiatal gárda veszi át az irányítást.
Fricz Tamás szerint ez a kérdés márciusban magától is rendeződik, Matolcsy mandátumának leteltével.
„Minden a gazdaságon múlik. Ha a gazdaság nem működik, mondhatunk, tehetünk bármit, de az átlagember azt fogja megnézni, hogy a közértben mennyibe kerül a tej, a vaj… A rossz periódusból el kell indulni felfelé. Nagy Márton szerint erre jövőre lesz is esély. A politikai kihívások a gazdasági ügyekkel összekapcsolódnak. Magyar Péter nyilvánvalóan fog arról beszélni, hogy gondok vannak a gazdaságban. A kesztyűt fel kell vele szemben venni. Ezt lehet karakterrombolással, de én személyesen azt preferálom, hogy inkább kormányozzunk jól. Nem Magyar Péterrel kell foglalkoznunk, hanem azzal, hogy jól csináljuk a dolgainkat. Kötcsén Orbán Viktor is erről beszélt.
Gazdasági eredményeket kell felmutatnunk” – emelte ki a politológus, hozzátéve: a jövőben nagy hangsúlyt kell fektetni a kkv-k támogatására.
„Ha jól kormányoz egy kormány, akkor hiába erősebb az ellenfél, mint a korábbiak, azt is le tudjuk győzni” – mutatott rá Fricz Tamás.
Ifj. Lomnici Zoltán arról beszélt: megindult a jövők versenye.
Gyurcsány Ferenc a múltat képviselte, de miután a DK 2026-ban talán az 5 százalékért fog küzdeni és a kihívó a Tisza Párt lesz, ez a helyzet megváltozik. „A kormányzati struktúrának van egy érdemi szerepe is: komoly üzenete van annak, ha minisztériumi szinten kap képviseletet egy terület. Ha ez egy olyan jelzőt is kap, hogy csúcsminisztérium, az csak erősíti a helyzetét. Ezért van nemzetgazdasági csúcsminisztériumunk” – mondta az alkotmányjogász.
Ifj. Lomnici kitért a fiatalok kérdéskörére is, mondván: a politikára nem a legfogékonyabb időszak az, amikor az ember a 20-as, 30-as éveit tapossa.
„Ahogy nő az életkor, nő a szavazási hajlandóság, szavazási kedv is” – mutatott rá az alkotmányjogász, aki szerint állandóan visszatérő dilemma, hogy hogyan kell megszólítani a fiatalokat. „Ebben a szülőknek, nagyszülőknek óriási szerepe van, erről is beszélt Orbán Viktor Kötcsén” – tette hozzá, rámutatva: mindenkinek a környezetében van olyan fiatal, akinek át tudja adni azokat az értékeket, amelyeket egy választás alkalmával előtérbe kell helyezni.
„Magyar Péter bulvárhős, celebritás. A Tiszának egyetlen szakpolitikusa sincs. Attól nem lesz valaki politikus, hogy felháborodik egy belpolitikai botrányon. Ő most még egy celeb, aki átvesz jól hangzó balos szlogeneket, programelemeket és ezekkel házal. De amikor a nap végén számot vetünk, akkor szembesülnünk kell vele: az internacionalisták 2026-ban a nacionalistákkal, a patriótákkal fognak megmérkőzni. Mindig lesz 1-1.5 millió olyan honfitársunk, akinek nem fog számítani a magyarság, csak az, hogy nekik személyesen jó legyen. Bennük semmi nem mozdul meg, amikor felcsendül a Himnusz. Ez tény, ezt el kell fogadni” – mutatott rá ifj. Lomnici Zoltán.
Az alkotmányjogász kiemelte: sokan szavaztak Magyar Péterre, akik korábban éltek a kormány által biztosított családtámogatási és egyéb kedvezményeivel. Ők nem nevezhetők árulónak, hiszen a szavazó soha nem áruló. „A felelősségünk nem csekély: a 2.5 millió szavazó és a környezetükben lévő fiatalok összesen 3-3.5 milliónyi szavazót kellene, hogy eredményezzen. Ennyi pedig egyelőre nincs”.
Csizmadia László az EU-ról szólva elmondta: belülről kell változtatni az intézményrendszeren.
Látszik is valami fény az alagútban, hiszen a harmadik legerősebb frakció a Patriótáké. Ha csak egyensúlyt tudunk kialakítani az Európai Parlamentben, akkor már győztünk. Viszont Európának, a második hazánknak is szuverénnek kell lennie. Több nemzetnek is fel kell ezt ismernie. Ebben nemcsak reménykedni kell, hanem ezt a tendenciát erősíteni is. De amíg Európa nem válik kontinenshatalommá, addig nem leszünk előrébb. Előbb az unióban kell rendet tenni, Európát felemelni gazdaságával, hadseregeivel, miközben nem háborúzunk, hanem a békét biztosítjuk” – szögezte le a CÖF-CÖKA elnöke.
Címlapkép: civilek.info
Csizmadia László: Sokkal többet kell tennünk azért, hogy 2026-ban sikeresek legyünk — Civilek Infó